Aktualności

Polski Ład: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców będzie niższa

1 minut(y) czytania

Polski Ład. Składka zdrowotna dla osób prowadzących działalność gospodarczą zostanie obniżona z pierwotnych 9% do 4,9% w 2023 r. Dla ryczałtowców przewidziano natomiast trzy stawki składki w wysokości: 300 zł, 500 zł i 900 zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Obecnie nie ustalono dalszych podwyżek. „DGP” podaje, że projekt ustawy ma być przyjęty w najbliższym tygodniu.

Polski Ład: Składka zdrowotna obniżona, dla osób rozliczających się ryczałtem wyznaczono trzy stawki

Wysokość składki zdrowotnej ma zmienić się w ramach Polskiego Ładu. W przyszłym roku ma ona wynosić 3%, z kolei w 2023 r. wzrośnie do 4,9%, choć „Rzeczpospolita” pisze o 4,8%. Zmiany mają obejmować firmy, które rozliczają się liniowo i według skali podatkowej. Ryczałtowców zaś obejmie jedna z trzech stawek w wysokości: 300 zł, 500 zł i 900 zł. Jak poinformowano:

„Tę pierwszą płaciłyby osoby o przychodzie nie wyższym niż 60 tys. zł rocznie. Kolejny próg jest w trakcie ustaleń, ale – jak ustaliliśmy – byłby on między 300 tys. zł a 500 tys. zł. Reszta podatników z wyższym rocznym przychodem płaciłaby na zdrowie najwięcej”.

Polski Ład: obniżona składka zdrowotna dla przedsiębiorców to efekt rozmów z premierem

Gazeta podkreśla, że powyższe ustalenia to efekt rozmów, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. W negocjacjach uczestniczyli wówczas: przedstawiciele resortu finansów, premier Mateusz Morawiecki i szef sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji Bartłomiej Wróblewski, który był mediatorem między stroną rządową a przedstawicielami przedsiębiorców:

„To solidny kompromis między wyjściowymi propozycjami a stanowiskiem firm” – powiedział w rozmowie z „DGP” Wróblewski.

Ponadto Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postulował o propozycję podatku przychodowego dla dużych firm. Jak zaznaczyła organizacja:

„Zapisy podatkowego Polskiego Ładu mają zostać uzupełnione również o preferencje dla dużych rodzin. Jednak takie rozwiązanie zostanie zapewne zgłoszone dopiero na etapie prac sejmowych”.

Zobacz także:  GUS: PKB i inflacja na rekordowym poziomie
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *