Aktualności

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych? Ministerstwo Zdrowia pracuje nad poprawką

2 minut(y) czytania

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych osób? Taką możliwość przewiduje Ministerstwo Zdrowia. Resort pracuje nad poprawką, która umożliwi szefom przedsiębiorstw weryfikację tego czy jego pracownik jest zaszczepiony na Covid-19. Jeśli tego nie dokonał to przełożony będzie mógł przesunąć go na inne stanowisko niewymagające kontaktu ze współpracownikami lub klientami, a nawet wysłać zatrudnioną osobę na bezpłatny urlop. Regulacje mają zostać uchwalone jeszcze w tym miesiącu.

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych

Pracodawcy od dłuższego apelowali do rządu, aby mogli sprawdzać kto jest zaszczepiony. Co więcej według propozycji Ministerstwa Zdrowia taka informacja powinna być podana jeszcze przed zatrudnieniem osoby, która ubiega się o stanowisko:

„W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny. Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę”.

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych: bezpieczeństwo i dyskryminacja

Pomysł resortu – jak podaje Business Insider – podzielił pracodawców i związkowców. Ci pierwsi są zdania, że takie regulacje pozwolą zapewnić wyższy standard bezpieczeństwa swoim pracownikom. Drudzy z kolei zarzucają dyskryminację osób, na których barki państwo zrzuciło egzekwowanie wymogów sanitarnych. Cytowany przez serwis przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski powiedział:

„Zaproponowane rozwiązanie jest dyskryminujące z punktu widzenia prawa pracy” – mówi Radzikowski, który podkreślił fakt, że rząd nie wprowadził nigdy w pełni wymogu przebywania w pomieszczeniach zamkniętych w maseczkach:

Kliknij!
Certyfikaty szczepień zapobiegną zamknięciu gospodarki?

„Państwo przyjęło regulację, ale jej realizację zrzuciło na pracowników – portierów, barmanów czy sprzedawców. To nie jest działanie fair, bo ci ludzie spotykali się często z agresją przy próbach reakcji. Ten nakaz pozostał pusty, a to przecież jeden z elementów skutecznego ograniczania epidemii”.

Innego zdania jest prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka prawa pracy Federacji Przedsiębiorców Polskich:

„Kierunek zmian jest dobry – pozwala pracodawcom na wprowadzanie zmian w organizacji pracy w taki sposób, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa pracownikom, a to jeden z obowiązków przedsiębiorców”.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.