Aktualności

Pierwsze damy będą miały wyższe emerytury. O jakie kwoty chodzi?

1 minut(y) czytania

Pierwsze damy mogą liczyć w przyszłości na nieco wyższą emeryturę. Jak informuje Fakt.pl, ich składki na ubezpieczenie ma opłacać państwo.

Pierwsze damy nie mogą zarabiać w trakcie pełnienia przez ich męża najważniejszej funkcji w państwie. Dlatego też od dawna toczą się dyskusje w kwestii ewentualnego wynagrodzenia za reprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Teraz wiemy już, że przynajmniej wspomniany okres będzie wliczany do emerytury.

Pierwsze damy z wyższą emeryturą

Postulat wliczenia czasu prezydentury i traktowania go jako okresu składkowego przedstawiała chociażby Anna Komorowska. Podobnie myśli Kancelaria Prezydenta, która wypowiadała się już za czasów prezydentury Andrzeja Dudy. Urzędujący prezydent RP przyznawał nawet, że sam opłaca składki swojej żony w tym okresie.

Senat wcześniej odrzucił projekt ustawy, która zakładała że pierwsze damy powinny otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 18 tys. złotych. Do dziś nie udało się w tej kwestii nic zmienić. Inaczej ma być w przypadku emerytur.

Pierwsze Damy będą miały opłacane składki, także wstecz

Sejm przegłosował ustawę dotyczącą opłacania składek za pierwsze damy w okresie sprawowania przez ich mężów prezydentury. Pozwoli im to uzyskać wyższą emeryturę w przyszłości. Mają być one naliczane od przeciętnego wynagrodzenia. Co ciekawe, opłacone będą też „wstecz”. Agata Duda ma zyskać w przyszłości 130 złotych do emerytury.

Zyskają zatem także żony poprzednich prezydentów RP. Fakt.pl podliczył, że najwięcej ma otrzymać Jolanta Kwaśniewska. Kwota zależeć ma od przeciętnego wynagrodzenia w latach sprawowania władzy przez poszczególnych prezydentów.

Według obliczeń Faktu, Kwaśniewska może liczyć na 300 zł podwyżki. 260 złotych otrzymałaby Danuta Wałęsa. Anna Komorowska miałaby otrzymywać emeryturę wyższą o 230 złotych. Nie brano tu jednak pod uwagę corocznych waloryzacji składek.

Aby zmiany mogły wejść w życie, konieczna jest jeszcze zgoda Senatu. Pomysł jednak popiera także opozycja.

Zobacz także:  TVN pod kontrolą ZUS-u. Byli współpracownicy stacji będą przesłuchani jeszcze w maju

Za: Fakt.pl

Źródło zdjęcia: Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC BY-SA 2.0

Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *