Aktualności

Pierwsze damy będą miały wyższe emerytury. O jakie kwoty chodzi?

1 minut(y) czytania

Pierwsze damy mogą liczyć w przyszłości na nieco wyższą emeryturę. Jak informuje Fakt.pl, ich składki na ubezpieczenie ma opłacać państwo.

Pierwsze damy nie mogą zarabiać w trakcie pełnienia przez ich męża najważniejszej funkcji w państwie. Dlatego też od dawna toczą się dyskusje w kwestii ewentualnego wynagrodzenia za reprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Teraz wiemy już, że przynajmniej wspomniany okres będzie wliczany do emerytury.

Pierwsze damy z wyższą emeryturą

Postulat wliczenia czasu prezydentury i traktowania go jako okresu składkowego przedstawiała chociażby Anna Komorowska. Podobnie myśli Kancelaria Prezydenta, która wypowiadała się już za czasów prezydentury Andrzeja Dudy. Urzędujący prezydent RP przyznawał nawet, że sam opłaca składki swojej żony w tym okresie.

Senat wcześniej odrzucił projekt ustawy, która zakładała że pierwsze damy powinny otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 18 tys. złotych. Do dziś nie udało się w tej kwestii nic zmienić. Inaczej ma być w przypadku emerytur.

Pierwsze Damy będą miały opłacane składki, także wstecz

Sejm przegłosował ustawę dotyczącą opłacania składek za pierwsze damy w okresie sprawowania przez ich mężów prezydentury. Pozwoli im to uzyskać wyższą emeryturę w przyszłości. Mają być one naliczane od przeciętnego wynagrodzenia. Co ciekawe, opłacone będą też „wstecz”. Agata Duda ma zyskać w przyszłości 130 złotych do emerytury.

Zyskają zatem także żony poprzednich prezydentów RP. Fakt.pl podliczył, że najwięcej ma otrzymać Jolanta Kwaśniewska. Kwota zależeć ma od przeciętnego wynagrodzenia w latach sprawowania władzy przez poszczególnych prezydentów.

Według obliczeń Faktu, Kwaśniewska może liczyć na 300 zł podwyżki. 260 złotych otrzymałaby Danuta Wałęsa. Anna Komorowska miałaby otrzymywać emeryturę wyższą o 230 złotych. Nie brano tu jednak pod uwagę corocznych waloryzacji składek.

Aby zmiany mogły wejść w życie, konieczna jest jeszcze zgoda Senatu. Pomysł jednak popiera także opozycja.

Kliknij!
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Coraz więcej pracowników opowiada się za takim systemem

Za: Fakt.pl

Źródło zdjęcia: Platforma Obywatelska RP via Flickr, CC BY-SA 2.0

Zobacz też:
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.