Polski Ład. Przedsiębiorcy zdecydowanie sprzeciwiają się zmianom, które miałyby ich dotyczyć w ramach programu PiS. Regulacje dotyczą podatku liniowego. Rząd proponuje wzrost opodatkowania z obecnych 19% do 28% bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Według rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, Adama Abramowicza stosowną petycję podpisało ponad 42 tys. osób.

Polski Ład – przedsiębiorcy nie zgadzają się na wzrost podatku liniowego

Ponad 42 tys. przedsiębiorców sprzeciwiło się regulacjom, które miałyby obowiązywać w Polskim Ładzie. Zdaniem Adama Abramowicza przepisy zawarte w autorskim programie PiS nie mogą być wprowadzone kosztem polskich firm. Kością niezgody jest sugerowana zmiana dotycząca wzrostu podatku liniowego z 19% do 28%. Uwzględniając dane z 2019 r. w takiej sytuacji znalazłoby się ok. 700 tys. przedsiębiorstw.

Polski Ład – przedsiębiorcy zmagają się ze skutkami lockdownu

Abramowicz zaznacza, że tak duży wzrost podatku liniowego mocno przyczyni się do znacznego zahamowania rozwoju polskich firm. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw ocenił także, że panujące okoliczności dodatkowo nie sprzyjają takiej zmianie. W jego ocenie właściciele spółek nadal zmagają się ze stratami finansowymi spowodowanymi przez lockdown co przy zwiększonych opłatach prowadzenia działalności gospodarczej może pogłębić kryzys.

Petycję można podpisać pod adresem https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/. Konsultacje społeczne na temat ustawy reformującej system podatkowy trwają do 30 sierpnia 2021 r.

Zobacz także  Coraz większe długi przedsiębiorstw. Zadłużenia w sektorze handlowym przekroczyły już 2 mld zł
Polski Ład – przedsiębiorcy