Aktualności

12 dni dodatkowego urlopu dla urzędników. Uprzywilejowani pracownicy PIP

1 minut(y) czytania

Nawet 12 dni dodatkowego urlopu będzie przysługiwać od przyszłego roku pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w tym celu stosowną ustawę. Aby jednak uzyskać taki przywilej osoba zatrudniona musi legitymować się odpowiednim stażem pracy. Po przepracowaniu 10 lat będzie to dodatkowe 6 dni urlopu, natomiast po 20 będzie do 12 dni.

12 dni dodatkowego urlopu dla pracowników PIP od 1 stycznia 2022 r.

Nowelizacja ustawy, która dotyczy dodatkowego urlopu dla pracowników Państwowej Inspekcji Pracy została przyjęta przez Sejm 8 lipca. Regulacja ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.:

„Takie rozwiązanie, będące także wyrazem uznania dla pracowników PIP wykonujących czynności kontrolne (wielokrotnie bardzo stresujące), powinno przyczynić się do większej regeneracji pracowników PIP podczas ich urlopów wypoczynkowych, co będzie miało pozytywny wpływ na efektywność i intensywność ich działań podczas pracy” – napisano w uzasadnieniu projektu.

12 dni dodatkowego urlopu: Pracownicy PIP dołączają do uprzywilejowanych zawodów

Sam zainteresowany organ podkreśla, że dodatkowe dni urlopu nie obciążą budżetu państwa. W oświadczeniu PIP możemy przeczytać:

„Dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego dla inspektorów będą rekompensowane zwiększoną intensywnością wykonywanej pracy i produktywnością inspektorów w ramach wykonywanego czasu pracy”.

PIP dołącza do innych zawodów, które mogą liczyć na dodatkowy urlop. W uprzywilejowanej sytuacji znajdują się m.in. nauczyciele, prokuratorzy i sędziowie, policjanci oraz żołnierze. Przedstawiciele innych branż zgodnie z art. 154 kodeksu pracy mają do wykorzystania 20 dni urlopu, natomiast po przepracowaniu 10 lat przysługuje im 26 dni.

Zobacz też:
Kliknij!
Nawet 16 tys. zł dotacji dla firm na szkolenie pojedynczego pracownika
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.