Aktualności

Średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi 5850 zł brutto

1 minut(y) czytania

Średnie wynagrodzenie w lipcu br. w Polsce wyniosło 5850 zł brutto – tak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny. To wzrost o 8,7% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. Uwzględniając zestawienie z czerwca zaobserwowano nieznaczne zahamowanie wzrostu zarobków, aczkolwiek nadal jest on jest silny.

Średnie wynagrodzenie na nieznacznie niższym poziomie niż prognozowano

Średnie wynagrodzenie w lipcu 2021 r. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło dokładnie 5851,87 zł. To więcej o 8,7% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. To nieco mniej niż prognozowali ekonomiści, którzy szacowali wzrost na poziomie 8,9%. Mamy do czynienia też z nieznacznym zahamowaniem tej tendencji, która w czerwcu br. sięgała 9,8%. O 1,8% wzrosło także średnie zatrudnienie co możemy przeczytać w komunikacie:

„W lipcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw pozostało na poziomie zbliżonym do notowanego miesiąc wcześniej. W dwóch poprzednich miesiącach zaobserwowano natomiast wzrost przeciętnego zatrudnienia o 0,3%, zarówno w czerwcu 2021 r. względem maja 2021 r., jak i w maju 2021 r. względem kwietnia 2021 r. W relacji lipiec 2021 r. do analogicznego miesiąca 2020 roku przeciętne zatrudnienie wzrosło o 1,8 proc”.

Średnie wynagrodzenie w Polsce: „na rękę” otrzymamy 4215 zł

Oczywiście przy uwzględnieniu takiej stawki pracownik będący na umowie o pracę otrzyma mniejszą kwotę w wysokości 4215 zł. Z sumy 5850 zł należy odjąć 800 zł na składkę ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 455 zł pochłania NFZ, natomiast 380 zł trafia na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Zobacz także:  Do 19 sierpnia br. można ubiegać się o środki z programu Modernizacja gospodarstw rolnych
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *