Aktualności

Protest rolników Agrounii. Całodobowy bunt ma zmusić rządzących do rozmów z hodowcami

1 minut(y) czytania

Dzisiaj po godzinie 8.00 rozpoczął się strajk rolników Agrounii. Hodowcy zapowiadają protesty, które mają potrwać do środy (tj. 18 sierpnia) do godziny 8.00. Rolnicy zablokowali traktorami drogę krajową nr 15 na odcinku między Sampławą a Lubawą. Organizatorzy buntu są zdania, że działania rządu rujnują ich branżę i chcą tym działaniem wymusić rozmowy z politykami partii rządzącej.

Protest rolników Agrounii: Całodobowy strajk ma dać do myślenia rządzącym

Dzisiaj rozpoczął się protest rolników na dk nr 15, który ma potrwać całą dobę co możemy przeczytać w apelu organizatorów:

„Sytuacja jest wyjątkowa. Lato to nie jest najlepszy czas na strajki i protesty. Niestety nie możemy pozwolić sobie na wybór. 24 godziny na drodze mają przekonać rządzących, że rolników nie można lekceważyć” – czytamy w komunikacie Agrounii, którzy dodają:

„ASF niszczy nasze gospodarstwa poprzez nieudolność rządzących, dlatego bierzemy sprawy w swoje ręce i razem walczymy”.

Protest rolników Agrounii: Dlaczego hodowcy strajkują

Nie tylko ASF jest przedmiotem trwającego strajku. Rolnicy są zdania, że ich sytuacja jest dramatyczna z powodu pandemii Covid-19 oraz ptasiej grypy. Hodowcy podkreślają również coraz większą dominację marketów, nadmierny eksport towarów z zagranicy oraz obowiązujące ceny na skupach:

„Drób i trzoda, najwięksi producenci w Europie, w 90 procentach to bankruci. Jesteśmy świetnymi fachowcami, nie mamy pomocy z żadnej strony, nie możemy tego sprzedawać, nie mamy siły przebicia w tym rządzie. Jak się widzi tyle ludzi, którzy nie mają pieniędzy, którzy tylko pogrążają się w długach, gdzie jesteśmy wykorzystywani przez wielkie koncerny! – mówił Rafał Gotkowski podczas spotkania w Brzydowie i kontynuuje:

„Trzeba też wspomnieć o marketach – jak idzie konsument do sklepu, filet kosztuje blisko 25 złotych, a nam płacą 4,85 za kilogram! Dla przykładu hodowca który ma dwa tysiące metrów kwadratowych, wstawiając indyczkę, płaci za nią 800 tysięcy za cały cykl, a dostaje 600 tysięcy. To trwa od dwóch lat, dlatego pogrążeni jesteśmy w długach. To samo jest z trzodą chlewną”.

Kliknij!
Rzecznik MŚP postuluje o wypłacenie zadośćuczynienia z tarczy branżowej. Pismo trafiło do Jarosława Gowina
Zobacz też:
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.