Aktualności

GUS: PKB i inflacja na rekordowym poziomie

1 minut(y) czytania

Główny Urząd Statystyczny podał, że w II kwartale br. Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 10,9% rok do roku. To najwyższy wynik od 1995 r., kiedy GUS zaczął monitorować tego typu dane. Urząd poinformował także, że Polska odnotowała w sierpniu inflację na poziomie 5% w ujęciu rocznym.

GUS: PKB rekordowe od 1997 r.

II kwartał br. okazał się rekordowy pod względem tempa rozwoju polskiej gospodarki. PKB w naszym kraju w tym okresie wyniósł 10,9% rok do roku i 1,9% w porównaniu z I kwartałem 2021 r. To rekordowy wynik w historii. Aby znaleźć podobny rezultat trzeba cofnąć się do IV kwartału 1997 r., kiedy to PKB rosło o 10,8% rok do roku. Większy przyrost widoczny jest w Chinach. W Europie w podobnej sytuacji znajduje się jedynie Irlandia. Polska odrobiła z nawiązką straty spowodowane pandemią Covid-19 co nie umknęło uwadze analitykom:

GUS: Inflacja również rekordowa

Niestety według raportu GUS rekordowa okazała się być także inflacja. Oficjalnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2021 r. wzrosły w stosunku rocznym o 5%. W porównaniu z czerwcem podwyżka wyniosła 0,4%. To najwyższy odczyt roczny od lat. Z danych możemy zaobserwować, że inflacja towarów jest na poziomie 4,6%. Znacznie podrożały usługi (6,2%). Widoczny jest także wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (3,1%). Podwyżki obejmują również mieszkania lub domu i nośniki energii (6,2%) czy restauracje i hotele (6,1%). To jednak nic w porównaniu z transportem. W tym segmencie mamy do czynienia ze zdecydowanym wzrostem cen aż o 18,5%.

Zobacz także:  Inwestycje warte miliard złotych. Rada Ministrów przyjęła program
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *