Aktualności

Polski Ład. Pracownicy zaczną masowo odmawiać przyjęcia podwyżek oraz rocznych nagród? Absurdalny wariant bardzo możliwy

1 minut(y) czytania

Założenia wynikające z Polskiego Ładu według „Dziennika Gazety Prawnej” przyczynią się do rezygnacji podwładnych przykładowo z grudniowych premii. Pracownik, który otrzyma dodatkową gratyfikację będzie zmuszony zwrócić wszystko, co wcześniej zaoszczędzi dzięki tzw. uldze dla klasy średniej z wszystkich poprzednich miesięcy. Przekroczenie kwoty nawet o złotówkę pozbawi osoby tej ulgi.

Polski Ład: Przekroczenie limitu chociażby o złotówkę likwiduje ulgę

„DGP” podaje, że regulacje są skierowane do osób, które zarabiają miesięcznie od 5701 zł do 11 141 zł, czyli od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Wystarczy jednak nieznaczne przekroczenie tej granicy, aby ulga przepadła:

„Jeżeli roczne przychody pracownika zostaną przekroczone chociażby o 1 zł (przykładowo wyniosą 133 693 zł), to pracownik będzie musiał dopłacić PIT, składając zeznanie roczne”.

Daniel Więckowski, doradca podatkowy i partner w LTCA twierdzi, że taki zapis zmusi pracowników do rezygnacji z wszelkich bonusów:

„Dojdzie do tego, że podwładni będą pod koniec roku odmawiać przyjęcia podwyżek oraz rocznych nagród, byle tylko nie przekroczyć ustawowego limitu wynagrodzenia i nie musieć zwracać całej ulgi przy zeznaniu rocznym”.

Polski Ład: Pracodawcy muszą zachować czujność

Gazeta podkreśla także, że problem obejmie również pracodawców, którzy wnikliwie będą musieli kontrolować wynagrodzenie miesięczne każdego pracownika. Będzie to szczególnie problematyczne wobec osób, których pensja co miesiąc się różni, ponieważ wynagrodzenie podwładnego jest uzależnione również od innych czynników jak np. prowizja czy premia ze sprzedaży.

Zobacz też:
Kliknij!
Pracodawca będzie mógł weryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony. Posłowie PiS przygotowali projekt ustawy
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.