Aktualności

Trzemeszno: Bunt pracowników firmy Paroc Polski. „To jeden z największych takich protestów ostatnich lat”

1 minut(y) czytania

Pracownicy z zakładu firmy Paroc Polski w Trzemiesznie (woj. wielkopolskie) opowiedziało się za strajkiem generalnym. „Zatrzymaliśmy zakład pracy. Załoga w całości odmówiła pracy, bo nasze postulaty nie są spełnione. Jest strajk. Paroc Polska stoi” – poinformował Zakładowy Związek Zawodowy OPZZ Konfederacja Pracy w Paroc Trzemeszno. „To jeden z największych takich protestów ostatnich lat” – pisze z kolei „Gazeta Wyborcza”. Przyczyną protestu są niespełnione postulaty pracowników dotyczące płac i umów czasowych.

Polski zakład zatrudniający 800 osób

Spółka Paroc Polska to polski oddział międzynarodowego producenta izolacji z kamiennej wełny mineralnej. Zakład zlokalizowany jest w Trzemesznie i zatrudnia ok. 800 osób, lecz liczba personelu z roku na rok systematycznie rośnie. Aktualnie pracownicy fabryki rozpoczęli strajk. Stanęły maszyny, wygaszony został piec elektryczny. Normalnie gaśnie on zaledwie raz na pięć lat. Piotr Burczyński, szef działającej na terenie zakładu OPZZ Konfederacji Pracy powiedział „Gazecie Wyborczej” o zamiarach zatrudnionych tam osób:

„Będziemy strajkować do odwołania, każda kolejna zmiana. Wciąż mamy nadzieję, że szefowie się jednak opamiętają i spróbują z nami dogadać. Wszyscy pracownicy stawią się na swoją zmianę zgodnie z grafikiem, ale nie podejmą pracy”.

Pracownicy w Trzemesznie – o co postulują

Pracownicy chcą podwyżek – corocznej waloryzacji płac o wskaźnik inflacji oraz podwyższenia dodatku stażowego. Obecnie po 15 latach pracy wynosi on 70 zł.

Druga sprawa to umowy czasowe – zdaniem załogi nadużywane przez pracodawcę, bo niektórzy na umowy na czas nieokreślony nie mogą się doczekać. Związkowcy chcą, aby każdy, kto się sprawdzi, otrzymywał etat na stałe po sześciu miesiącach pracy – możemy przeczytać w „GW”.

Zobacz też:
Kliknij!
ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.