Aktualności

Trzemeszno: Bunt pracowników firmy Paroc Polski. „To jeden z największych takich protestów ostatnich lat”

1 minut(y) czytania

Pracownicy z zakładu firmy Paroc Polski w Trzemiesznie (woj. wielkopolskie) opowiedziało się za strajkiem generalnym. „Zatrzymaliśmy zakład pracy. Załoga w całości odmówiła pracy, bo nasze postulaty nie są spełnione. Jest strajk. Paroc Polska stoi” – poinformował Zakładowy Związek Zawodowy OPZZ Konfederacja Pracy w Paroc Trzemeszno. „To jeden z największych takich protestów ostatnich lat” – pisze z kolei „Gazeta Wyborcza”. Przyczyną protestu są niespełnione postulaty pracowników dotyczące płac i umów czasowych.

Polski zakład zatrudniający 800 osób

Spółka Paroc Polska to polski oddział międzynarodowego producenta izolacji z kamiennej wełny mineralnej. Zakład zlokalizowany jest w Trzemesznie i zatrudnia ok. 800 osób, lecz liczba personelu z roku na rok systematycznie rośnie. Aktualnie pracownicy fabryki rozpoczęli strajk. Stanęły maszyny, wygaszony został piec elektryczny. Normalnie gaśnie on zaledwie raz na pięć lat. Piotr Burczyński, szef działającej na terenie zakładu OPZZ Konfederacji Pracy powiedział „Gazecie Wyborczej” o zamiarach zatrudnionych tam osób:

„Będziemy strajkować do odwołania, każda kolejna zmiana. Wciąż mamy nadzieję, że szefowie się jednak opamiętają i spróbują z nami dogadać. Wszyscy pracownicy stawią się na swoją zmianę zgodnie z grafikiem, ale nie podejmą pracy”.

Pracownicy w Trzemesznie – o co postulują

Pracownicy chcą podwyżek – corocznej waloryzacji płac o wskaźnik inflacji oraz podwyższenia dodatku stażowego. Obecnie po 15 latach pracy wynosi on 70 zł.

Druga sprawa to umowy czasowe – zdaniem załogi nadużywane przez pracodawcę, bo niektórzy na umowy na czas nieokreślony nie mogą się doczekać. Związkowcy chcą, aby każdy, kto się sprawdzi, otrzymywał etat na stałe po sześciu miesiącach pracy – możemy przeczytać w „GW”.

Zobacz także:  Polski Ład: ulga dla klasy średniej. Przywilej, z którego będą mogli skorzystać nieliczni
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *