Aktualności

PPK: 700 tys. firm nie wdrożyło systemu. Od września Polski Fundusz Rozwoju będzie wysyłać pisma z ostrzeżeniem

1 minut(y) czytania

Pracowniczych planów kapitałowych nie wdrożyło prawie 700 tys. przedsiębiorstw – informuje dzisiejsze wydanie „Gazety Wyborczej”. Od września firmy będą otrzymywać pisma z ostrzeżeniem od Polskiego Funduszu Rozwoju. Brak porozumienia poskutkuje karą finansową z budżetu wynagrodzenia. PFR już zdołał wysłać zawiadomienia w tej sprawie do ponad 9 tys. przedsiębiorstw.

„GW” informuje, że „od września aż 678 674 firm zacznie sukcesywnie otrzymywać wezwania do zawarcia umów o zarządzanie”. Przedsiębiorstwa są na celowniku PFR, ponieważ nie podpisały umów o zarządzanie PPK i żadnego funduszu nie wybrało, a to „obowiązek ustawowy”.

PPK – jakie konsekwencje czekają firmy

Dziennik rozważa jakie następstwa czekają przedsiębiorstwa w przypadku jeśli zignorują wezwanie. Na ten temat wypowiedział się dr Marcin Wojewódka:

„Konsekwencją braku terminowego zawarcia umowy o zarządzanie PPK jest kara w wysokości 1,5% budżetu wynagrodzeń za rok poprzedni. Gdy więc firma wydała na wynagrodzenie 1 mln zł w ubiegłym roku, to teraz będzie musiała zapłacić 15 tys. kary” – powiedział ekspert, który dodaje – „dla niejednej firmy dotkniętej pandemią może być to poważne obciążenie”.

Radca prawny zauważa jeszcze jeden istotny czynnik:

„Co ciekawe, ten sam PFR, który teraz zamierza ścigać firmy, nie tak dawno tym samym firmom wypłacał pomoc z tarczy finansowej. Może więc się skończyć tak, że państwo będzie ściągać od firm pieniądze, które wcześniej im wypłaciło”.

„Gazeta Wyborcza” zaznacza też, że PFR już wysłało stosowne oświadczenia do 684 dużych firm zatrudniających co najmniej 250 pracowników oraz do 8616 firm zatrudniających co najmniej 20 pracowników. W ich przypadku były to papierowe wezwania. Od września natomiast mają być dostarczane za pośrednictwem elektronicznego systemu ZUS.

Zobacz też:
Kliknij!
Mały ZUS: 327 tys. firm zgłosiło się po ulgę. Wnioski składane przez przedsiębiorców będą rozpatrywane do końca stycznia
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.