Aktualności

Mikroprzedsiębiorstwa z mniejszymi szansami na kredyt. Krajowy Rejestr Długów przedstawił wyniki badań

1 minut(y) czytania

Krajowy Rejestr Długów we współpracy z firmą faktoringową Narodowy Fundusz Gwarancyjny przedstawił wyniki badań, z których wynika, że w 2020 roku o kredyt w banku ubiegało się 43% firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 12% z nich otrzymało odmowę. Co ciekawe wnioski o kredyt składane przez właścicieli mikroprzedsiębiorstw zostały odrzucone aż dziesięć razy częściej niż w przypadku średnich firm.

Obie instytucje są autorami badań „Płatności i finasowanie przedsiębiorstw w czasie pandemii”. Według danych w poprzednim roku 43,4% firm złożyło wniosek o kredyt w banku. Uwzględniając jedynie średnie przedsiębiorstwa na taki krok zdecydowała się niemal połowa z nich (48,8%), zaś w przypadku mikroprzedsiębiorstw było to 35,3%:

„Mikrofirmy generalnie unikają kredytów. Po pierwsze z obawy o to, że nie będą w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, a po drugie, częściej niż większe firmy spotykają się z odmową ze strony banku” – skomentował dane prezes NFG, Dariusz Szkaradek, który dodał:

„Tylko 2,5 proc. wnioskujących przedsiębiorstw średnich otrzymało negatywną decyzję z banku, a w mikrofirmach było to 25,4 proc., czyli jedna czwarta występujących o kredyt”.

Dlaczego mikrofirmy mają mniejsze szanse na kredyt

Wpływ na taką dysproporcje mają bardziej restrykcyjne kryteria zastosowane przez banki wobec najmniejszych firm. Według nich takie przedsiębiorstwa zwiększają ryzyko kredytowe. Do najczęstszych przyczyn odmowy zalicza się: nieregularny przychód firmy (42,3 proc.), branża przedsiębiorcy została uznana przez bank za ryzykowną (38,5 proc.) lub brak zdolności kredytowej (30,8 proc.).

Zobacz także:  Coraz większe długi przedsiębiorstw. Zadłużenia w sektorze handlowym przekroczyły już 2 mld zł
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *