Aktualności

Czarne chmury nad branżą eventową. Paszport covidowy ratunkiem dla przedsiębiorców z tego sektora

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń domaga się sprecyzowania warunków działalności dla branży eventowej, która szczególnie jest podatna na skutki pandemii koronawirusa. Wyjściem z sytuacji ma być paszport covidowy oraz wyłączenie z limitów osób zaszczepionych, przetestowanych i ozdrowieńców. Według instytucji wiele przedsiębiorstw z tego segmentu może nie przetrwać czwartego lockdownu.

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń jest zdania, że paszport covidowy jest rozwiązaniem, które może zapobiec jesiennemu lockdownowi. Organizacja apeluje o wyłączenie z limitów wszystkich trzech grup uwzględnionych w unijnym paszporcie covidowym, tj. osób zaczepionych, ozdrowieńców i przetestowanych. RPSiW ponadto nawołuje aby najbliższe tygodnie poświęcić na określenie jasnych zasad funkcjonowania dla przedsiębiorców związanych z branżą eventową (MICE). Rada podkreśla, że potencjalny jesienno-zimowy lockdown może oznaczać bankructwo wiele firm.

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń wraz z Radą Polskiej Organizacji Turystycznej i Rady Ekspertów ds. Turystyki przy MRPiT, zamierza ustalić warunki, dzięki którym branża eventowa mogłaby w pełni działać nawet podczas ewentualnego lockdownu. Instytucja zaznacza, że wprowadzone limity dotyczące liczby uczestników wydarzeń uniemożliwiają skuteczne odbudowanie tego sektora:

„W efekcie nieadekwatnych w odczuciu członków Rady obostrzeń dla najdłużej zamrożonych sektorów polskiej gospodarki, poziom realizacji usług hotelarskich (zwłaszcza w hotelach miejskich), eventów, incentive travel, koncertów, wydarzeń targowych, kongresów, konferencji czy przewozów grupowych są rażąco niskie w porównaniu z innymi obszarami gospodarki, które, uwolnione od limitów, wznowiły już w pełni swoją działalność i skutecznie odpracowują straty” – oceniła RPSiW.

Organizacja zwraca również uwagę, że przedsiębiorcy, którzy najmocniej ucierpieli z powodu pandemii nie przetrwają czwartego lockdownu. W związku z tym RPSiW dąży do wypracowania jednolitej komunikacji dotyczącej dostępu do usług, wydarzeń i podróży w oparciu o wszystkie trzy grupy osób – tj. zaszczepionych, ozdrowieńców i przetestowanych – uwzględnionych już w unijnym certyfikacie covidowym, obowiązującym w całej UE od 1 lipca.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: