Aktualności

Od piątku właściciele sklepików szkolnych będą mogli ubiegać się o wsparcie z tytułu tarczy antykryzysowej

1 minut(y) czytania

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomina, że od piątku 23 lipca, przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz otrzymanie świadczenia postojowego. Wszystko to w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej mającej na wsparcie przedsiębiorstw, które z powodu pandemii nie mogły prowadzić działalności gospodarczej.

Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Beneficjentami będą mogli zostać m.in. właściciele sklepików szkolnych, którzy – jak podkreśla ZUS – odczuli skutki lockdownu w wyniku zamknięcia szkół mimo, że formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami o czym mówi rzecznik ZUS:

„Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie)” – powiedział Żebrowski, który kontynuuje:

„Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł. Aby uzyskać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek RSP-SK”.

Jak złożyć wniosek

Wnioski można składać od 23 lipca do 30 września wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy PUE ZUS. To właśnie tam wszyscy zainteresowani będą poinformowani o statusie wniosku.

ZUS do tej pory udzielił wsparcia przedsiębiorcom w wysokości ok. 37,5 mld złotych.

Zobacz też:
Kliknij!
W Polsce coraz mniejszy strach przed pandemią, jednak niepokój związany z utratą pracy nadal ogromny
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.