Aktualności

Punkty gastronomiczne poddane kontrolom. U większości wykryto nieprawidłowości

1 minut(y) czytania

Inspekcja Handlowa kontroluje punkty gastronomiczne zlokalizowane w kurortach turystycznych w Polsce. Rezultaty nie świadczą dobrze o placówkach. U większości skontrolowanych dotychczas lokali wykryto nieprawidłowości. W konsekwencji przedsiębiorcy zostali ukarani mandatami, a poszczególne miejsca zostały objęte postępowaniem administracyjnym. W kilku przypadkach skończyło się nawet wnioskami do sądów. Inspekcja nie zakończyła jeszcze działań.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swojej stronie poinformował, że inspektorzy odwiedzili bary, pizzerie, restauracje, zajazdy, karczmy, stacje paliw. W sumie kontrolerzy sprawdzili 58 placówek w 13 województwach. Efekty inspekcji nie napawają optymizmem, gdyż ponad połowa skontrolowanych obiektów nie spełniała norm. Inspektorzy nałożyli 14 mandatów karnych, a w 11 przypadkach zdecydowali się na wszczęcie postępowań administracyjnych. W sześciu punktach natomiast doszło do tak rażących zaniechań, że ich właściciele będą odpowiadać przed sądem. UOKiK zaznacza, że kontrole nadal trwają.

Brak cen i nieprecyzyjne menu główną przyczyną kar

Najwięcej nieprawidłowości (60,6%) dotyczyło braku cen. Zdarzało się, że pracownicy korzystali również z niezalegalizowanych wag do ważenia produktów, zaś w pięciu placówkach brakowało informacji o szkodliwości spożywania alkoholu:

„Zdarzało się, że składniki przygotowanych dań różniły się od tych wymienionych w menu. Niekiedy konsumenci otrzymywali rachunek z doliczoną ceną opakowania, którego w ostateczności nie dostawali. W niektórych kontrolowanych miejscach przy sprzedawanych produktach nie było ceny lub nie określano ilości napojów i potraw, których dotyczy podana cena” – mówi prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.

Zobacz także:  Agrounia – protest rolników. Organizacja zapowiada kolejne blokady dróg
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *