Aktualności

Rząd planuje długotrwałe dotacje dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Nie każdy jednak będzie mógł liczyć na wsparcie

1 minut(y) czytania

Nie ma wątpliwości, że pandemia Covid-19 i związane z nią obostrzenia dały się mocno we znaki większości przedsiębiorców. Widmo jesiennego lockdownu sprawia, że Rada Ministrów chce zapewnić firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw odpowiednie wsparcie finansowe, które może potrwać nawet 10 lat.

Koronawirus mocno utrudnił prowadzenie działalności gospodarczej, a coraz głośniejsze pogłoski o zbliżającej się czwartej fali zakażeń sprawiają, że przedsiębiorcy oczekują najgorszego scenariusza, czyli ponownego lockdownu. Środki z tarcz antykryzysowych i tarczy finansowej często okazywały się niewystarczające dlatego rządzący rozważają długotrwałą, nawet dziesięcioletnią dotację. Niestety nie każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z finansowego wsparcia.

Dotacja dla przedsiębiorców – niektóre branże nie mają szans na wsparcie

Mimo nie najlepszej sytuacji firm, rząd widzi także pozytywne skutki pandemii. Mowa tu o przyspieszonym procesie cyfryzacji, która zmusiła większość spółek do przeniesienia działalności do sieci. Wiceminister, Olga Semeniuk podczas Samorządowego Forum Gospodarczego w Lublinie powiedziała:

„Zadaniem rządu jest dostosowanie małych i średnich firm do tego, by mogły nadrabiać zaległości w przenoszeniu biznesu do internetu”.

Zdaniem Semeniuk pandemia przyspieszyła cyfryzację firm nawet o 10 lat. Aby kontynuować ten proces i zniwelować skutki potencjalnego lockdownu rząd zamierza wprowadzić długoletnie wsparcie finansowe, które pomogłyby w rozwoju firm z sektora MŚP w zakresie zakupu sprzętu i szkolenia ecommerce. Idea szczytna, jednak co z przedsiębiorstwami, które nie mogą przenieść swojego biznesu do internetu? Takie podmioty gospodarcze raczej nie mają szans na podobną zapomogę. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest finansowanie szkoleń mające na celu przebranżowienie się.

Zobacz także:  Sektor hotelowy niepewny przyszłości. Odbudowa branży potrwa kilka lat
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *