Aktualności

Od 1 lipca wpisy do KRS tylko w formie online

1 minut(y) czytania

Zgodnie z nowelizacją przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, od 1 lipca br. wpisy do KRS będą przyjmowane niemal wyłącznie w formie online. Dla przedsiębiorców to niemała rewolucja, która może znacznie ułatwić im życie. Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że od lipca około 85% wpisów do KRS będzie dokonywanych przez internet.

Po kilku próbach powyższa nowelizacja zostanie wcielona w życie. Początkowo dyrektywa miała zacząć obowiązywać od 1 marca, jednak z powodu pandemii Covid-19 przesunięto ten termin na 1 lipca. Zmiany w przepisach wyjaśnia Maciej Oniszczuk z kancelarii Oniszczuk & Associates:

„Najważniejszą zmianą w przepisach, która dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców, jest wprowadzenie obligatoryjnego elektronicznego postępowanie rejestrowego (KRS). Natomiast dobrowolnie z tego rozwiązania będą mogły skorzystać stowarzyszenia, organizacje społeczne, fundacje czy publiczne zakłady opieki zdrowotnej”.

Cyfryzacja ułatwi życie przedsiębiorcom?

Ministerstwo Finansów zakłada, że najnowsza nowelizacja będzie wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Oszczędzi przede wszystkim czas oraz usprawni cały proceder, ponieważ decyzje dotyczące rejestru przedsiębiorców będą wydawane przez sądy w postaci dokumentów elektronicznych, które będą podpisane w sposób kwalifikowany oraz doręczane na konta użytkownika w Portalu Rejestrów Sądowych. Przedsiębiorca będzie mógł w każdej chwili sprawdzić czy zapadła już decyzja w czym pomoże mu również zapisanie się do newslettera, który będzie powiadamiał o nowych wiadomościach. Zdanie MF podziela Maciej Oniszczuk:

„Trudno nie zgodzić się z opinią Ministerstwa Sprawiedliwości, które przekonuje, że elektroniczny KRS usprawni postępowanie. Przedsiębiorca nie będzie musiał wypełniać dziesiątek pól w formularzach, które teraz będą uzupełniane automatycznie, niepotrzebne będzie też drukowanie dokumentów. Sądy też nie będą już musiały przepisywać danych z jednego pisma do drugiego, wydawać papierowych orzeczeń i wysyłać ich w tradycyjny sposób”.

Mimo cyfryzacji tradycyjna forma nie zniknie całkowicie z urzędów. Nowelizacja zakłada wydawanie dokumentów, odpisów czy kopii również w tradycyjny sposób.

Kliknij!
Mało rezerwacji w hotelach. Czwarta fala pandemii odbija się na branży
Zobacz też:
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.