Aktualności

Do 30 czerwca odpowiednie podmioty muszą dokonać rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych

1 minut(y) czytania

Ministerstwo Finansów informuje, że przedsiębiorcy mają czas do 30 czerwca na rozpoczęcie rejestracji swoich podmiotów w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Cały proces rejestracji ma zakończyć się 31 sierpnia, a firmy, które nie zostaną zarejestrowane od 1 lipca nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych.

Do najbliższej środy 30 czerwca podmioty gospodarcze mają czas na rejestrację w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych o czym komunikuje Ministerstwo Finansów, które dodaje:

„Informujemy, że rozpoczęcie procedury rejestracyjnej do 30 czerwca 2021 roku będzie uznawane za dochowanie wyznaczonego terminu, pod warunkiem zakończenia procesu rejestracji i zarejestrowania podmiotu w CRPA do 31 sierpnia br., chyba że uchybienie terminowi nastąpi z przyczyn leżących po stronie organu”.

Oznacza to, że rejestracji w CRPA muszą dokonać podmioty, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych, pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe, które prowadzą działalność na podstawie powiadomienia złożonego naczelnikowi urzędu skarbowego, a także podmioty zużywające nieprowadzące działalności gospodarczej, które nie są osobami fizycznymi i zużywają zwolnione od akcyzy paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, gaz LPG.

Jakie podmioty są zobowiązane do rejestracji

W myśl przepisów rejestracji muszą dokonać podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą w obszarze podatku akcyzowego takie jak:

  • podmioty dokonujące czynności opodatkowanych akcyzą jak i zwolnionych od akcyzy;
  • podmioty nabywające alkohol etylowy całkowicie skażony;
  • podmioty reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego, który nabywa energię elektryczną, gaz i susz tytoniowy;
  • podmioty u których są niszczone wyroby akcyzowe nieprzydatne do spożycia, zużycia czy przerobu (nowa kategoria podmiotów podlegających rejestracji);
  • pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe (dotychczas składające powiadomienie o tej działalności naczelnikowi urzędu skarbowego).
Zobacz też:
Kliknij!
Hotele mają problem z niskim obłożeniem. Kłopoty branży potęguje perspektywa przyszłorocznych podwyżek
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.