Aktualności

Od jutra nowe przepisy dot. liczby klientów w sklepach. Problematyczna kwestia osób zaszczepionych

1 minut(y) czytania

Od soboty 26 czerwca zaczną obowiązywać nowe, mniej restrykcyjne przepisy odnośnie liczby klientów, którzy mogą przebywać w obiektach handlowych i placówkach pocztowych. Ograniczenia nie obejmują osoby w pełni zaszczepione. Przedsiębiorcy zachodzą w głowę jak weryfikować takich klientów, natomiast rząd nie przedstawił wytycznych mających ułatwić ten proceder.

Od najbliższej soboty w placówkach handlowych będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 m kw. (obecnie – jedna osoba na 15 m kw.). Dyrektywy dotyczą jedynie osób niezaszczepionych lub zaszczepionych tylko jedną dawką innego preparatu niż Johnson&Johnson. W teorii zatem do sklepu będzie mogła wejść dowolna liczba osób pod warunkiem, że zostały zaszczepione przeciw COVID-19.

Tu jednak pojawiają się komplikacje, ponieważ właściciele nie wiedzą jak dokonywać weryfikacji takich osób. Co prawda w tym celu stosuje się specjalne aplikacje, które umożliwią odczytywanie kodów QR potwierdzających posiadanie unijnego certyfikatu COVID-19 UCC. Problem w tym, że w małych sklepach z racji liczby pracowników, takie pytanie można zadać dopiero przy kasie. Inny kłopot to, kto jest uprawniony do przeprowadzania takiego typu kontroli. Pytań dużo, odpowiedzi od rządu brak.

Przedsiębiorcy będą rozliczani z przestrzegania limitów

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział, że punkty handlowe będą skrupulatnie monitorowane pod kątem przestrzegania obostrzeń. Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny i wiceprezes Polskiej Izby Handlu twierdzi jednak, że obowiązujące regulacje mają się nijak do panujących realiów:

„Nie wyobrażam sobie, żeby ludzie chodzili do sklepów z kartkami z wydrukowanymi kodami QR. Prędzej zainstalują aplikacje na smartfony. Tylko kto ma weryfikować to przy drzwiach do sklepu? W małych sklepach nikogo przy drzwiach nie ma. W dużych sklepach teoretycznie może tam stać ochroniarz, ale czy on ma skanować każdego wchodzącego klienta?” – twierdzi Ptaszyński, który dodaje:

Zobacz także:  ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

„Załóżmy nawet, że duże sklepy zainwestują w infrastrukturę i kupią osobne skanery kodów, najlepiej powiązane z bramkami, które będą zliczać klientów. Dziś żaden sklep nie jest wyposażony w coś takiego. Jest zbyt mało czasu, by się przygotować do wdrożenia tego typu rozwiązań” – podsumował wiceprezes PIH.

Nasze propozycje
Aktualności

Obostrzenia w Polsce. Coraz głośniej mówi się o potencjalnych restrykcjach. Konfederacja Lewiatan wątpi w twardy lockdown, ale przestrzega przedsiębiorców

3 minut(y) czytania
Obostrzenia w Polsce niebawem powrócą? Rząd po tym tygodniu ma ustalić dalsze kroki związane z pandemią Covid-19. Według ministra zdrowia najbliższy tydzień…
Aktualności

GUS: stopa bezrobocia ponownie spadła. Dane za wrzesień 2021 r.

1 minut(y) czytania
Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia na koniec września br. wyniosła 5,6%, co stanowi spadek o 0,2% uwzględniając dane z sierpnia…
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *