Aktualności

Płaca minimalna w 2022 roku wyniesie 3000 zł

1 minut(y) czytania

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek 15 czerwca propozycję dotyczącej płacy minimalnej, która zacznie obowiązywać w 2022 roku. Od przyszłego roku miesięczne wynagrodzenie nie może być niższe niż 2985 zł brutto (2203 zł netto). To wzrost o 184,70 zł brutto w porównaniu z 2021 rokiem. W przypadku określonych umów cywilnoprawnych minimalna stawka godzinowa wynosi 19,60 zł brutto.

Rząd przyjął dzisiaj propozycję minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 2985 zł brutto, natomiast najniższa stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 19,60 zł. To wzrost o 1,30 zł w porównaniu z obecnymi regulacjami o czym wspomina resort:

„Minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych wzrastałaby w stosunku do kwoty obowiązującej w bieżącym roku (18,30 zł) o 1,30 zł”.

Powyższe sugestie Minister Rozwoju, Pracy i Technologii z upoważnienia Rady Ministrów przekaże do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego. Podkreślono, że rozmowy powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od otrzymania propozycji.

Tegoroczna stawka minimalna z tytułu umowy o pracę wynosi 2800 zł brutto. To o 200 zł więcej niż w 2019 roku. Płaca godzinowa zaś wzrosła o 1,30 zł z 17 zł do 18,30 zł brutto.

Zobacz także:  Do 30 czerwca odpowiednie podmioty muszą dokonać rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *