Aktualności

Unia Europejska przewiduje 7,4 mld zł wsparcia dla MŚP. Komisja Europejska zatwierdziła I transzę pieniędzy

1 minut(y) czytania

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną objęte wsparciem w wysokości 1,4 mld zł. Taka jest decyzja Komisji Europejskiej, która zatwierdziła pierwszą transzę pieniędzy z instrumentu React-EU dla Polski. Łącznie zostanie wypłaconych 7,4 mld zł, a środki zostaną przeznaczone na wyjście z kryzysu wywołanego pandemią.

W ramach React-EU Polska otrzyma w sumie 7,4 mld. Pieniądze mają być wykorzystane na szybkie wsparcie gospodarki, która wychodzi z pandemii, podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która dodaje:

„Mamy decyzję KE na antycovidowe pieniądze, które trafią do firm. KE właśnie zatwierdziła prawie 1,4 mld zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. To pierwsze zatwierdzenie dla Polski w ramach instrumentu React-EU”.

Minister przypomniała także, że środki z React-EU zostały wynegocjowane w ramach wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027, ale wdrażane są w oparciu o dotychczasowe programy (krajowe i regionalne) z perspektywy 2014-2020.

To nie jedyne wsparcie dla polskich przedsiębiorstw

Kolejna transza pieniędzy z Unii dla polskich przedsiębiorców trafi w październiku 2021 roku. Jej wysokość uzależniona będzie od aktualnych wskaźników społeczno-gospodarczych. To nie jedyne wsparcie przewidziane dla firm. Jarosińska-Jedynak podkreśla, że powróci uruchomiony w kwietniu 2020 roku fundusz pożyczkowy, z którego skorzystało 4,5 tys. firm, a łączna kwota zapomogi wynosiła 2 mld zł. Zasady pożyczki pozostaną bez zmian tzn. że okres spłaty może wynieść do 6 lat. Ponadto nie będą pobierane opłaty ani prowizje, a oprocentowanie wyniesie 0%. Przedsiębiorstwa będą mogły wydać pieniądze na spłatę bieżących potrzeb jak wypłaty wynagrodzeń, spłaty krótkoterminowych zobowiązań lub inwestycje.

Kolejne transze środków z puli 7,4 mld zł będą dystrybuowane w ramach programów operacyjnych i programów krajowych.

Zobacz także:  Podwyżka gazu już od października. Na tym nie koniec złych wieści
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *