Aktualności

Unia Europejska przewiduje 7,4 mld zł wsparcia dla MŚP. Komisja Europejska zatwierdziła I transzę pieniędzy

1 minut(y) czytania

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną objęte wsparciem w wysokości 1,4 mld zł. Taka jest decyzja Komisji Europejskiej, która zatwierdziła pierwszą transzę pieniędzy z instrumentu React-EU dla Polski. Łącznie zostanie wypłaconych 7,4 mld zł, a środki zostaną przeznaczone na wyjście z kryzysu wywołanego pandemią.

W ramach React-EU Polska otrzyma w sumie 7,4 mld. Pieniądze mają być wykorzystane na szybkie wsparcie gospodarki, która wychodzi z pandemii, podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która dodaje:

„Mamy decyzję KE na antycovidowe pieniądze, które trafią do firm. KE właśnie zatwierdziła prawie 1,4 mld zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. To pierwsze zatwierdzenie dla Polski w ramach instrumentu React-EU”.

Minister przypomniała także, że środki z React-EU zostały wynegocjowane w ramach wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027, ale wdrażane są w oparciu o dotychczasowe programy (krajowe i regionalne) z perspektywy 2014-2020.

To nie jedyne wsparcie dla polskich przedsiębiorstw

Kolejna transza pieniędzy z Unii dla polskich przedsiębiorców trafi w październiku 2021 roku. Jej wysokość uzależniona będzie od aktualnych wskaźników społeczno-gospodarczych. To nie jedyne wsparcie przewidziane dla firm. Jarosińska-Jedynak podkreśla, że powróci uruchomiony w kwietniu 2020 roku fundusz pożyczkowy, z którego skorzystało 4,5 tys. firm, a łączna kwota zapomogi wynosiła 2 mld zł. Zasady pożyczki pozostaną bez zmian tzn. że okres spłaty może wynieść do 6 lat. Ponadto nie będą pobierane opłaty ani prowizje, a oprocentowanie wyniesie 0%. Przedsiębiorstwa będą mogły wydać pieniądze na spłatę bieżących potrzeb jak wypłaty wynagrodzeń, spłaty krótkoterminowych zobowiązań lub inwestycje.

Kolejne transze środków z puli 7,4 mld zł będą dystrybuowane w ramach programów operacyjnych i programów krajowych.

Zobacz też:
Kliknij!
Przedsiębiorcy mogą liczyć nawet do 30 tys. zł wsparcia na wyposażenie biura.
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.