Aktualności

Krajowy Rejestr Zadłużonych. Poprawki przygotowane przez Senat wpłyną na przesunięcie nowelizacji

1 minut(y) czytania

W piątek Sejm przyjął ponad 40 senackich poprawek do nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ). Z tego też powodu regulacje mają zacząć obowiązywać dopiero w grudniu, a nie jak pierwotnie ustalono w lipcu 2021 roku. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

W kwietniu br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRZ, która wprowadza częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej. W połowie maja Senat zaproponował 44 poprawki, co z kolei sprawiło, iż regulacje zaczną obowiązywać dopiero w grudniu br. Zdecydowana większość poprawek miała charakter redakcyjny i precyzujący. Głównym celem zmian jest dostosowanie rozwiązań przyjętych w ustawie Prawo upadłościowe z 2019 r. do rozwiązań ustawy o KRZ, która według pierwotnego brzmienia miała wejść w życie od początku lipca br.

Co to jest Krajowy Rejestr Zadłużonych

Głównym uzasadnieniem obecności takiego zapisu jest ujawnienie danych osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe oraz osób, wobec których była prowadzona egzekucja, która została umorzona z powodu bezskuteczności. W sierpniu 2019 r. uchwalona została nowelizacja Prawa upadłościowego, która wprowadziła zmiany w upadłościach konsumenckich. Ustawa umożliwiała m.in. wprowadzenie możliwości ogłoszenia upadłości w uproszczonej procedurze bez wyznaczania sędziego–komisarza oraz zawierania przez dłużników układów z wierzycielami pod kierunkiem licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego przy ograniczonym do minimum udziale sądu.

Zobacz także:  Czy galerie handlowe będą niebawem przeszłością? Coraz więcej firm rezygnuje ze sklepów stacjonarnych
Nasze propozycje
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….
Aktualności

Polski Ład: ulga sponsoringowa pozwoli zaoszczędzić firmom nawet 100 mln zł

3 minut(y) czytania
Polski Ład. Ministerstwo Finansów startuje z ulgą sponsoringową. Zapisy ją wprowadzające mają znaleźć się w podatkowej części Polskiego Ładu. Przedsiębiorstwa, które zdecydują…
Aktualności

Agrounia protestowała przed Ministerstwem Rolnictwa. Kołodziejczak: „W Polsce tradycyjna hodowla świń umiera”

1 minut(y) czytania
Agrounia dzisiaj (tj. 20 października) protestowała przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Powodem demonstracji był sprzeciw dotyczący likwidacji tradycyjnych polskich hodowli świń. Rolnicy wraz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *