Masowe szczepienia w naszym kraju sprawiły, że w maju o 18 punktów procentowych spadła liczba osób, która obawia się pandemii. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte. Mimo lepszych nastrojów aż 47% respondentów nadal niepokoi się utratą pracy.

Po nerwowym okresie na przełomie marca i kwietnia związanych z wybuchem trzeciej fali pandemii oraz panującym wówczas lockdownem, nastroje w Polsce uległy znacznej poprawie. Potwierdza to zaprezentowany przez Deloitte indeks niepokoju, który w maju spadł o 18 p.p. Lepszy rezultat odnotowano tylko w grudniu 2020 roku. Autorzy badań są zdania, że zmiany są spowodowane liczbą zaszczepionych osób przeciw COVID-19 oraz dużym spadkiem osób zakażonych. Podobną tendencję widać w większości europejskich krajów, jednak podobną skalę zmian zanotowano jeszcze jedynie w Irlandii.

Polska i Hiszpania najbardziej obawiają się utraty pracy

Ze statystyk możemy wyczytać, że 47% Polek i Polaków obawia się utraty pracy. To stanowi spadek zaledwie o 2 p.p. W tym badaniu wyprzedzają nas jedynie Hiszpanie, wśród których podobny niepokój występuje w 54% ankietowanych. Na drugim biegunie znajdują się natomiast mieszkańcy Holandii oraz Francji, gdzie w podobnym tonie wyraziło się 18% oraz 22% mieszkańców.

Nad Wisłą sen z powiek spędza także stan oszczędności. Takiego zdania jest prawie 2/3 respondentów co jest nieco wyższym wynikiem niż przed miesiącem. Na podobnym poziomie pozostała kwestia obaw dotyczących płatności. Zmniejszyła się za to liczba polskich konsumentów zaniepokojonych powrotem do biura z 31% do 24%.

Spośród 18 dotychczas przeprowadzonych przez Deloitte badań, w 15 udział wzięli polscy konsumenci. Oprócz naszego kraju firma w swych analizach obejmuje mieszkańców m.in.: Australii, Kanady, Chin, RPA, Włoch czy Meksyku. Ankietę przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja.

Zobacz także  Bosch planuje nadal inwestować i rozwijać się w Polsce