We wtorek rząd wydał nowe rozporządzenie, które przywraca możliwość organizowania koncertów na otwartym powietrzu z udziałem publiczności. Dyrektywa zacznie obowiązywać od 4 czerwca. Wszystkie imprezy tego typu mogą zostać przeprowadzone pod ściśle określonymi kryteriami.

Od 4 czerwca wracają koncerty o co zabiegali artyści. Muzycy czuli się pokrzywdzeni i potraktowani niesprawiedliwie, gdyż o ile kina i teatry wznowiły swoją działalność, a stadion w Gdańsku przyjmie kilka tysięcy kibiców na finał Ligi Europy, o tyle branża muzyczna nadal nie mogła organizować imprez plenerowych. Najbardziej zirytowany tym faktem był Dawid Podsiadło, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami na Facebooku:

„Nawet jeżeli planujemy zagrać W TYCH SAMYCH miejscach i obiektach, z przestrzeganiem DOKŁADNIE TYCH SAMYCH środków ostrożności. Teatr, sport, kabaret, kino – tak. Koncert – nie” – napisał muzyk, po czym dodał:

„Nie rozumiem skąd to 'wyjątkowe’ traktowanie branży muzycznej. W całym kraju plenerowe restauracje, imprezownie, amfiteatry i stadiony przyjmują tysiące ludzi, a nam zakazuje się spotkań z Wami tylko dlatego, że wykonujemy muzykę na żywo”.

Koncerty z limitem osób oraz 1,5 metrowym odstępem

Oczywiście koncerty oraz widowiska cyrkowe, które wraz z nowelizacją również wznawiają działalność, mogą być organizowane, aczkolwiek jest to możliwe wyłącznie pod reżimem sanitarnym. Podczas takich wydarzeń co drugie wyznaczone miejsce na widowni musi pozostać puste. W przypadku gdy nie jest to możliwe, publiczność musi zachować 1,5 metrowy odstęp, a w całej imprezie może uczestniczyć maksymalnie 250 osób. Do limitu nie będą wliczanie osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Ponadto wszyscy uczestnicy przez cały czas trwania przedsięwzięcia muszą mieć zakryte usta i nos oraz nie mogą spożywać napojów i posiłków.

Zobacz także  Protest pracowników sądów. Masowe zwolnienia lekarskie i czerwone miasteczko przed Ministerstwem Sprawiedliwości