Aktualności

Opłata reprograficzna zdecydowanie podwyższy ceny urządzeń elektronicznych

1 minut(y) czytania

Prezes Federacji Konsumentów, Kamil Pluskwa-Dąbrowski jest przekonany, że w przypadku uchwalenia ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, czeka nas znacząca podwyżka cen sprzętu elektronicznego. Organizacja ostrzega, że nowe przepisy pogłębi problem wykluczenia cyfrowego, a skutki ustawy najbardziej odczują mniej zamożne osoby. Wystosowano też apel do premiera Mateusza Morawieckiego oraz pozostałych członków rządu i parlamentu, aby zakończyli pracę nad tym projektem.

Ustawa o statusie zawodowego artysty, wliczając w to opłatę reprograficzną ma obowiązywać od przyszłego roku i będzie obejmować wszystkie urządzenia elektroniczne, które będą wyposażone w port USB, czyli praktycznie wszystkie. Podatek nie należy do najmniejszych i zapłacą go wszyscy wraz z zakupem nowego urządzenia. Kamil Pluskwa-Dąbrowski za przykład podaje inne państwa, które wprowadziły podobną ustawę. Podkreśla, że ceny sprzętu pójdą w górę co nie jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy takie urządzenia służą do pracy i nauki.

Opłata reprograficzna najbardziej uderzy w mniej zamożne rodziny

Jak mówi Pluskwa-Dąbrowski opłata reprograficzna istnieje w zaledwie 20 państwach na świecie, a sam podatek jest już przestarzały, gdyż większość konsumentów słucha muzyki i ogląda filmy na serwisach streamingowych, co wiąże się z opłaceniem abonamentu. Ze statystyk przedstawionych przez Federację Konsumentów wynika, że pomysł rządu najbardziej odczują gospodarstwa domowe, których dochód nie przekracza 2,5 tys. zł.

„Już dzisiaj, żeby kupić dziecku sprzęt do nauki zdalnej, trzeba wydać cały miesięczny dochód rozporządzalny takiego gospodarstwa. Obciążenie jeszcze bardziej dodatkowym podatkiem jest sprzeczne z większością polityk rządu, który nakłania Polaków do cyfryzacji i tworzy e-usługi” – ocenia ekspert.

W Polsce działalność artystyczną – wliczając w to absolwentów szkół artystycznych – wykonuje ok. 67 tys. osób. Dodatkowe środki z ustawy mają zasilić budżet artystów, których nie stać na samodzielne opłacanie składek zdrowotnych i emerytalnych.

Kliknij!
Branża turystyczna w Polsce: więcej turystów w hotelach i pensjonatach niż rok temu. Raport GUS
Zobacz też:
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.