Aktualności

Inwestycje warte miliard złotych. Rada Ministrów przyjęła program

W środę rząd przyjął program budowy i modernizacji stacji kolejowych zaplanowanych na lata 2021-2025. Realizacji podejmie się PKP Polskie Linie Kolejowe, a całość inwestycji warta jest miliard złotych.

Rząd w środę zatwierdził program budowy oraz odbudowy lub modernizacji przystanków kolejowych w latach 2021-2025. W projekcie przewidziano również poprawę dostępności miejsc parkingowych dla podróżnych. Łącznie na te cele zostanie przeznaczonych miliard złotych.

Zgodnie z informacjami przekazanych dzisiaj przez Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów uchwaliła ustanowienie Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. W skład obowiązującego do 2025 roku programu wchodzi m.in.: budowa nowych stacji kolejowych, poprawa dostępności miejsc parkingowych czy modernizacja infrastruktury. Z oświadczenia CIR wynika również, że program jest uzupełnieniem realizowanych przez rząd zadań mających na celu likwidację wykluczenia komunikacyjnego. Ma przyczynić się do jego ograniczenia i dać pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Ponad 100 nowych stacji, niemal drugie tyle będzie modernizowanych

Resort infrastruktury oznajmił już wcześniej, że w programie znajdują się propozycje 200 inwestycji. 104 mają stanowić nowe przystanki w nowych lokalizacjach, 45 punktów ma być odbudowywanych lub modernizowanych, natomiast w 51 miejscowościach ma nastąpić wydłużanie bądź przebudowa peronów.

Program zostanie zrealizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Jest to pierwszy samodzielny program z obszaru infrastruktury kolejowej realizowany ze środków własnych spółki na tak dużą skalę.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: