Aktualności

Kwiecień miesiącem wzrostu inflacji w krajach UE. Polska i Węgry zdecydowanie przodują w zestawieniu

1 minut(y) czytania

Niedawno Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował nas o inflacji, która w kwietniu wzrosła do 4,3%. Według Eurostatu sytuacja jest jeszcze gorsza. Według europejskich statystyków inflacja w Polsce kształtuje się na poziomie ponad 5%. Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej w tej niechlubnej statystyce plasujemy się na drugim miejscu. Gorzej jest tylko na Węgrzech. W żadnym innym regionie mieszkańcy nie odczuli takiego wzrostu cen.

Kwiecień stał pod znakiem inflacji w większości państw członkowskich Unii Europejskiej, jednak w żadnym innym nie zanotowano takiego wzrostu, jak ma to miejsce w Polsce i na Węgrzech, które zdecydowanie przodują w tym zestawieniu. Z danych Eurostatu inflacja w Polsce wynosi 5,1%, natomiast u naszych bratanków 5,2%. Daleko z tyłu znajduje się Luksemburg (3,3%) i Czechy (3,1%). Warto nadmienić, że od dłuższego czasu dane z GUS oraz Eurostatu się różnią i w przypadku tego drugiego źródła wyniki są wyższe, jednak widać wspólną zależność. Dynamiczny skok cen.

Co ciekawe w aż 23 krajach należących do Unii Europejskiej zauważono wzrost inflacji w porównaniu z marcem. W kwietniu jedynie w trzech państwach: Holandii (z 1,9% do 1,7%), Austrii (z 2% do 1,9%) oraz Portugalii (z 0,1% do -0,1%) panował inny trend. Co ciekawe należący do Półwyspu Iberyjskiego kraj jest jedynym obok Grecji, w którym doszło do zjawiska deflacji.

Po raz ostatni tak wysoką inflację HICP w Polsce zanotowano w czerwcu 2001 roku, kiedy to stała na poziomie 6,1%. Wówczas jednak Polska wychodziła z okresu wysokiej inflacji.

Zobacz także:  Poczta Polska ma duży kłopot. Pracownicy zapowiadają strajki, a przychody spadają
Nasze propozycje
Aktualności

Obostrzenia w Polsce. Coraz głośniej mówi się o potencjalnych restrykcjach. Konfederacja Lewiatan wątpi w twardy lockdown, ale przestrzega przedsiębiorców

3 minut(y) czytania
Obostrzenia w Polsce niebawem powrócą? Rząd po tym tygodniu ma ustalić dalsze kroki związane z pandemią Covid-19. Według ministra zdrowia najbliższy tydzień…
Aktualności

GUS: stopa bezrobocia ponownie spadła. Dane za wrzesień 2021 r.

1 minut(y) czytania
Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia na koniec września br. wyniosła 5,6%, co stanowi spadek o 0,2% uwzględniając dane z sierpnia…
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *