Aktualności

Nie tylko na wynos. Od jutra restauracje wznawiają działalność

Nadchodzi długo wyczekiwany dzień dla restauratorów. Swoją działalność po ponad półrocznym lockdownie wznawia branża gastronomiczna. Od 15 do 28 maja lokale będą mogły przyjmować gości na zewnątrz, natomiast od 29 maja klienci będą mogli skorzystać z usług również wewnątrz restauracji. Nadal będzie jednak obowiązywał reżim sanitarny.

Po ponad półrocznym przestoju spowodowanym lockdownem swoją działalność wznawia branża gastronomiczna. Od jutra restauracje będą mogły przyjmować gości w ogródkach restauracyjnych, natomiast od 29 maja zaplanowano pełne otwarcie lokali. W restauracjach będzie obowiązywał ścisły reżim sanitarny. Wcześniej punkty gastronomiczne mogły wydawać posiłki wyłącznie na wynos.

Otwarcie gastronomii – jakie warunki będą obowiązywać w restauracjach

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami od 15 do 28 maja restauracje będą mogły obsługiwać gości wyłącznie na zewnątrz, natomiast od 29 maja możliwe będzie przyjęcie klientów również wewnątrz lokalu. Odmrożenie gastronomi będzie jednak przebiegać pod rygorem sanitarnym. Goście co prawda po zajęciu miejsca będą mogli zdjąć maseczki, aczkolwiek obsługa będzie zmuszona do zakrywania ust i nosa przez cały czas pracy. Dodatkowo co drugi stolik będzie musiał pozostać wolny, a odległość między nimi ma wynosić 1,5 m. W wyjątkowych sytuacjach taka przerwa nie będzie konieczna. Warunkiem jest zastosowanie przegrody o wysokości co najmniej 1 metra od powierzchni stolika.

Gastronomia to jedna z branż, która najmocniej ucierpiała z powodu koronawirusa. Niestety nie wszyscy doczekali się poluzowania obostrzeń i zmuszeni byli zamknąć działalność. Ci, którzy mieli więcej szczęścia zacierają już ręce i gorączkowo przygotowują się do otwarcia. Z otwarcia restauracji nie cieszą jedynie ich właściciele, ale również klienci. Niewątpliwie przedłużający się lockdown źle działał również na konsumentów, którzy mieli dość siedzenia w domu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz