Aktualności

ZUS: Kwiecień rekordowym miesiącem pod względem ubezpieczonych cudzoziemców

1 minut(y) czytania

Kwiecień jest rekordowym miesiącem pod względem liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Dane przedstawione w poniedziałek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mówią aż o 780,5 tys. osobach. To więcej o 14,5 tys. ubezpieczonych w porównaniu z marcem 2021 roku, a jeśli statystyki zestawimy z lutym 2020 roku, to zauważymy wzrost na poziomie 110,3 tys. osób.

Głównym powodem, który spowodował tak duży wzrost jest pandemia COVID-19. Po spadku w drugiej połowie 2020 roku, liczba obcokrajowców zaczęła rosnąć. Najnowsze informacje mówią o o przekroczeniu granicy 780 tys. Te statystyki podsumowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska:

„Epidemia COVID-19 niewątpliwie miała wpływ na liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Po spadku w drugim kwartale, w drugiej połowie 2020 r. ponownie rosła liczba obcokrajowców – do najwyższego w historii poziomu. W grudniu 2020 r. w ZUS było zarejestrowanych już ponad 725 tys. obcokrajowców. Z kolei najnowsze dane mówią o ponad o 780 tys., cudzoziemcach, co można określić rekordem”.

Prof. Uścińska zaznaczyła również, że liczba ubezpieczonych nie tylko wpływa na system ubezpieczeń społecznych, ale stanowi też istotny czynnik z punktu widzenia gospodarki wymieniając w tej materii rynek pracy.

Wśród ubezpieczonych cudzoziemców aż 3/4 stanowią obywatele Ukrainy

W zestawieniu dominują tradycyjnie Ukraińcy – około 75%. Na taki stan rzeczy według prezes ZUS wpływa odblokowanie granic po okresie pierwszego lockdownu.

ZUS zwraca uwagę, że od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Zakład przypomina jednocześnie, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

Zobacz też:
Kliknij!
Agrounia – protest rolników. Organizacja zapowiada kolejne blokady dróg
Nasze propozycje
Aktualności

Jacek Sasin wyklucza zamknięcie gospodarki

1 minut(y) czytania
Jacek Sasin we wtorek 25 stycznia był pytany o potencjalne wprowadzenie twardego locdownu w Polsce. Wicepremier wykluczył taką możliwość i to pomimo…
Aktualności

Firmy z sektora MŚP przed widmem bankructwa. Co piąte przedsiębiorstwo obawia się upadłości

1 minut(y) czytania
Niemal co piąta firma wyraża obawy związane z potencjalnym bankructwem w 2022 r. – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników…
Aktualności

Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.

1 minut(y) czytania
Inflacja Producencka (PPI) w grudnia 2021 r. wzrosła do 14,2%, co przewyższa prognozy analityków. W porównaniu z listopadem zeszłego roku jest to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.