Kwiecień jest rekordowym miesiącem pod względem liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Dane przedstawione w poniedziałek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mówią aż o 780,5 tys. osobach. To więcej o 14,5 tys. ubezpieczonych w porównaniu z marcem 2021 roku, a jeśli statystyki zestawimy z lutym 2020 roku, to zauważymy wzrost na poziomie 110,3 tys. osób.

Głównym powodem, który spowodował tak duży wzrost jest pandemia COVID-19. Po spadku w drugiej połowie 2020 roku, liczba obcokrajowców zaczęła rosnąć. Najnowsze informacje mówią o o przekroczeniu granicy 780 tys. Te statystyki podsumowała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska:

„Epidemia COVID-19 niewątpliwie miała wpływ na liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Po spadku w drugim kwartale, w drugiej połowie 2020 r. ponownie rosła liczba obcokrajowców – do najwyższego w historii poziomu. W grudniu 2020 r. w ZUS było zarejestrowanych już ponad 725 tys. obcokrajowców. Z kolei najnowsze dane mówią o ponad o 780 tys., cudzoziemcach, co można określić rekordem”.

Prof. Uścińska zaznaczyła również, że liczba ubezpieczonych nie tylko wpływa na system ubezpieczeń społecznych, ale stanowi też istotny czynnik z punktu widzenia gospodarki wymieniając w tej materii rynek pracy.

Wśród ubezpieczonych cudzoziemców aż 3/4 stanowią obywatele Ukrainy

W zestawieniu dominują tradycyjnie Ukraińcy – około 75%. Na taki stan rzeczy według prezes ZUS wpływa odblokowanie granic po okresie pierwszego lockdownu.

ZUS zwraca uwagę, że od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Zakład przypomina jednocześnie, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

Zobacz także  Emerytury czerwcowe. Prezes ZUS zapewnia o zmianach, jednak na rekompensatę nie ma co liczyć