Aktualności

Ekonomiści z Credit Agricole prognozują wzrost PKB w Polsce o 1,5 proc.

1 minut(y) czytania

Według analityków Credit Agricole środki z Krajowego Planu Odbudowy nie wpłyną znacząco na wzrost gospodarczy, aczkolwiek będzie procentował w kolejnych latach. W dzisiejszym komunikacie, Rada Ministrów przesłała do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia Krajowy Plan Odbudowy. W sumie pieniądze z grantów z KPO wpłyną na skumulowany wzrost PKB w latach 2021-2027 o 1,5 proc.

Przesłany przez Radę Ministrów do Komisji Europejskiej podsumowanie sugeruje, że kwota do zagospodarowania przez Polskę wyniesie 35,97 mld euro. Na tę kwotę składają się pożyczki o wartości 12,1 mld euro, natomiast pozostała część zostanie rozdzielona w formie dotacji. Raport zawiera również prognozę wykorzystania środków z tego planu. Rząd w tym roku planuje wykorzystać 2,7 proc. pieniędzy z KPO. W przyszłym roku wykorzystane pieniądze mają wzrosnąć do 14,6 proc. całości, by w latach 2023-2025 zagospodarować po ok. 22-23 proc. środków. W 2026 roku zaś, ilość przeznaczonej kwoty spadnie do 15,9 proc.

PKB Polski wzrośnie o 1,5 proc.

Na podstawie ujawnionych danych ekonomiści z Credit Agricole przygotowali analizę, w której czytamy:

„Szacujemy, że środki z grantów przyczynią się do zwiększenia skumulowanego wzrostu PKB Polski w latach 2021-2027 o 66 mld euro, co stanowi 1,5 proc. prognozowanego przez nas skumulowanego wzrostu PKB w Polsce w tym okresie”.

Analitycy spodziewają się, że wpływ pieniędzy z KPO na wzrost gospodarki będzie najbardziej widoczny w latach 2022 i 2023. Ostatecznie wzrost PKB ma zwiększyć się z 4,6 proc. w 2021 roku do 4,9 proc. w roku przyszłym.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił, że w 2020 roku realny PKB zmniejszył się o 2,7 proc.

Zobacz także:  Od jutra nowe przepisy dot. liczby klientów w sklepach. Problematyczna kwestia osób zaszczepionych
Nasze propozycje
Aktualności

Obostrzenia w Polsce. Coraz głośniej mówi się o potencjalnych restrykcjach. Konfederacja Lewiatan wątpi w twardy lockdown, ale przestrzega przedsiębiorców

3 minut(y) czytania
Obostrzenia w Polsce niebawem powrócą? Rząd po tym tygodniu ma ustalić dalsze kroki związane z pandemią Covid-19. Według ministra zdrowia najbliższy tydzień…
Aktualności

GUS: stopa bezrobocia ponownie spadła. Dane za wrzesień 2021 r.

1 minut(y) czytania
Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia na koniec września br. wyniosła 5,6%, co stanowi spadek o 0,2% uwzględniając dane z sierpnia…
Aktualności

Pandemia a rynek pracy – lepsze warunki zatrudnienia pracowników

1 minut(y) czytania
Pandemia zmieniła rynek pracy mimo, że 85% osób nie zmieniło formy zatrudnienia. Pozostali jednak pracują na innych, lepszych warunkach – podaje „Rzeczpospolita”….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *